Klasyczne damskie marynarki w kolorze czarnym

damska marynarka

Klasyczne damskie marynarki w kolorze czarnym powinny znaleźć się w każdej kobiecej szafie. Są one nie tylko bazą dla stroju oficjalnego, ale także codziennych stylizacji.

Marynarka przez wiele lat należała do elementów męskie garderoby. Początkowo nosili je robotnicy i marynarze, a z czasem stały się strojem ubieranym na oficjalne okazje. W wieku XIX marynarki weszły już w skład damskiego ubioru. Z czasem na dobre weszły do użytku codziennego. Czarna marynarka damska to dzisiaj nieodłączny element garderoby. Powinna być oczywiście dobrze skrojona i dobrana odpowiednio do sylwetki.

Panie o figurze klepsydry powinny zdecydować się na marynarki podkreślające talię i wydłużające nogi. Sprawdzi się więc na pewno taliowany, jednorzędowy żakiet kończący się tuż za pasem. Kobiety  sylwetce gruszki powinny natomiast postawić na żakiet z większymi klapami, który optycznie powiększy biust, a tym samym wyrówna proporcje ciała. Guziki muszą rozpoczynać się poniżej linii biustu, co podkreśli dodatkowo talię.

Panie o większym biuście powinny natomiast wybrać jednorzędową marynarkę z ukośnymi kieszeniami na wysokości bioder. Taki krój skutecznie wyszczupla sylwetkę, a kieszenie dodają objętości w okolicach bioder równoważąc proporcje figury. Jeśli figura jest pozbawiona bardzo kobiecych kształtów to należy przede wszystkim unikać marynarek damskich w formie oversize. Dzięki nim figura wydaje się bardzo bezkształtna. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest klasyka, a więc marynarka mocno profilowana tworząca odpowiednie proporcje. Talię dodatkowo można podkreślić efektownym paskiem czy szarfą.